Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

77.3% e të sapo infektuarve në Bullgari janë të pavaksinuar

Foto: BGNES

2379 janë rastet e reja me koronavirus në vendin tonë, nga të cilët 77.30% janë të njerëzve të pavaksinuar. Gati 16% e 15 035 testeve janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 151 477 janë rastet aktive të koronavirusit në Bullgari. 44 persona kanë vdekur, 93,18% e të cilëve nuk janë vaksinuar. Numri total i të shtruarve në spital është tashmë 5267 persona. 557 prej tyre janë në repartin e terapisë intensive. 83,62% prej të sapo pranuarve në spital, ose 177 veta, janë pa vaksinë. 1239 persona u raportuan të shëruar në 24 orët e fundit.

Janë dhënë 3719 doza vaksinash, që do të thotë se numri i përgjithshëm i personave me cikël të plotë vaksinimi në Bullgari është 1 962 387. 502.666 persona kanë dozë përforcuese.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD

Infrastruktura lejon diversifikimin energjetik të Bullgarisë dhe Ballkanit

“Mund të jemi optimistë për dekadën e ardhshme nëse marrim parasysh mësimet e 10 viteve të fundit”, tha Kryeministri KirilL Petkov në diskutimin “Dekada e Humbur?” në kuadrin e Takimit Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Sipas Petkov,..

botuar më 22-05-25 6.36.MD

Parlamenti lehtësoi regjimin e ndërtimit të burimeve të rinovueshme

Mazhoranca në Kuvendin Popullor i dha dritë jeshile ndërtimit të objekteve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme nën një regjim të lehtësuar. Një klient përfundimtar mund të ndërtojë objekte të tilla në çati dhe fasadat e..

botuar më 22-05-25 4.18.MD