Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reforma e planifikuar në strukturat e policisë është një çështje shqetësuese për forcat e rendit

Foto: BGNES

Sindikata më e madhe e policisë, Sindikata Federale e Nëpunësve të Ministrisë së Punëve të Brendshme (SFSMVR), shprehu shqetësim për reformën e planifikuar në strukturën e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB). Kjo duket qartë nga qëndrimi i federatës, dërguar mediave, me rastin e idesë së diskutuar që shërbimi zjarrfikës dhe numri i urgjencës 112 të funksionojnë në një strukturë të veçantë. Në deklaratë thuhet se këto synime për ndryshime në MPB krijojnë pasiguri, tension dhe demotivim te punonjësit në disa drejtori policie. Në të njëjtën kohë, ka dyshime për zbatueshmërinë e marrëveshjes së koalicionit.

Për këtë shkak sindikata e policisë insiston për në një takim urgjent me kryeministrin për të diskutuar situatën në MPB.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria pranoi propozimin francez për Maqedoninë e Veriut dhe BE

Me 170 vota pro, 36 kundër dhe 21 abstenime, parlamenti miratoi dhënien e dritës jeshile për fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së. Dokumenti vendos si kushte: -Zbatimi efektiv i Marrëveshjes së Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë..

botuar më 22-06-24 2.38.MD
Kirill Petkov

Sipas kryeministrit, pas dorëheqjes së tij, Bullgaria do të mbajë një qëndrim pro-rus

Një kabinet zyrtar i emëruar nga Rumen Radev mund të përfundojë shpejt një marrëveshje me “Gazprom” dhe Bullgaria të bie dakord të paguajë në rubla për gazin. Kështu tha në një intervistë për gazetën britanike “Guardian” Kryeministri Kirill Petkov...

botuar më 22-06-24 12.21.MD

Mbi 10 për qind është përqindja e të sapoinfektuarve me Covid në ditë

320 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 16 më pak krahasuar me një ditë më parë. Mbi 58.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 10.21 për qind e 3135 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar..

botuar më 22-06-24 9.50.PD