Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reforma e planifikuar në strukturat e policisë është një çështje shqetësuese për forcat e rendit

Foto: BGNES

Sindikata më e madhe e policisë, Sindikata Federale e Nëpunësve të Ministrisë së Punëve të Brendshme (SFSMVR), shprehu shqetësim për reformën e planifikuar në strukturën e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB). Kjo duket qartë nga qëndrimi i federatës, dërguar mediave, me rastin e idesë së diskutuar që shërbimi zjarrfikës dhe numri i urgjencës 112 të funksionojnë në një strukturë të veçantë. Në deklaratë thuhet se këto synime për ndryshime në MPB krijojnë pasiguri, tension dhe demotivim te punonjësit në disa drejtori policie. Në të njëjtën kohë, ka dyshime për zbatueshmërinë e marrëveshjes së koalicionit.

Për këtë shkak sindikata e policisë insiston për në një takim urgjent me kryeministrin për të diskutuar situatën në MPB.


Më shumë nga rubrika

Ukraina dhe Moldavia janë tashmë vende kandidate për anëtarësim në BE

Liderët e vendeve të BE-së miratoi marrjen e statusit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel e quajti vendimin “një moment historik dhe një hap kyç në rrugën e të dyja vendeve drejt Bashkimit Evropian”...

botuar më 22-06-24 9.29.PD

Parashikimi i motit për 14 qershorin 2022

Ditën e premte do të jetë me diell. Rritje të përkohshme të vranësirave do të ketë në Bullgarinë Lindore mbi malet Stara Pllanina dhe Rodopet, ku do të ketë reshje shiu për një kohë të shkurtër. Temperaturat maksimale do të jenë nga 27 deri në 32..

botuar më 22-06-23 8.25.MD

Komisioni i Jashtëm miratoi projektin e “Bullgarisë Demokratike” për çështjen e Maqedonisë së Veriut

Pas një seance katër orëshe, Komisioni i Jashtëm Parlamentar miratoi projektin e "Bullgarisë Demokratike" në lidhje me Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe hodhi poshtë propozimet e DPS dhe GERB-SDS. Në projekt është shkruar se Parlamenti e..

botuar më 22-06-23 8.14.MD