Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mjekët në Burgas rivendosën dëgjimin e një gruaje që kaloi 40 vjet në shurdhim të plotë

Foto: BNR - Burgas

Mjekët në Burgas rivendosën dëgjimin e një gruaje pas një implantimi të suksesshëm koklear në Spital Multidisiplinar Universitar për Trajtim Aktiv. Implanti koklear është një pajisje elektronike që ndihmon të dëgjuarit e dëmtuar. Pacientja 42-vjeçare humbi dëgjimin kur ishte 2 vjeç pas një infeksioni viral, njoftoi BTA.

“Kur implantuam pajisjen e pacientes, ajo qau. Por duke qenë se zhvillimi i dëgjimit dhe i të folurit i saj mbeti në nivelin e një fëmije 2-vjeçar, ajo është gati të rehabilitohet - ajo ende po mëson të dëgjojë, të flasë, të kuptojë se si fjalët tingëllojnë”, shpjegoi Dr. Cvetelina Grigorova nga reparti spitalor “Veshë, hundë, fyt”.


Më shumë nga rubrika

Sllavi Trifonov

Lideri i ITN ka paditur kryeministrin e dorëhequr për 50 mijë leva

Lideri i “Ka një popull të tillë” Sllavi Trifonov, partia e të cilit deri vonë ishte partner koalicioni në qeverinë e Kirill Petkovit, ka ngritur padi kundër kryeministrit për dëme jomateriale. Nëse e humbet çështjen, Kirill Petkov duhet t'i paguajë..

botuar më 22-06-27 7.57.MD

DPS gjithashtu nuk sheh mundësi për formimin e një qeverie

Përfunduan konsultimet me kreun e shtetit për dhënien e mandatit eksplorues për formimin e qeverisë pas dorëheqjes së kabinetit të Kirill Petkovit. Në një takim me përfaqësuesit e DPS, lideri i tyre Mustafa Karadajë e përshkroi krizën politike si një..

botuar më 22-06-27 7.23.MD
Bojko Brisov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk shkuan për konsultime me presidentin

“Po e vazhdojmë ndryshimin”, të cilët duan një mandat për të provuar të formojnë një qeveri të dytë në parlamentin aktual nuk shkuan në konsultimet politike me presidentin. Në një letër ata kërkojnë një datë tjetër takimi, duke kërkuar falje për..

rinovuar më 22-06-27 6.17.MD