Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Foto: nsta.bg

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të drejtpërdrejtë të Ministrit të Mbrojtjes dhe Ushtria Bullgare.

Trajnimet përfshijnë gjuajtje në poligon dhe fluturime stërvitore të helikopterëve ushtarakë.


Më shumë nga rubrika

Raketat ruse goditën një qendër tregtare në Kremençuk, duke vrarë 16 persona

Gjashtëmbëdhjetë persona u vranë dhe 59 u plagosën në Kremençuk pasi një sulm me raketë ruse goditi një qendër tregtare. Sipas presidentit Volodimir Zelenski, atje ka pasur më shumë se një mijë njerëz në kohën e sulmit. Ai e përshkroi sulmin me..

botuar më 22-06-28 9.16.PD

Parashikimi i motit për 28 qershorin 2022

Ditën e martë do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë vranësira më të theksuara. Në disa vende do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat maksimale do të jenë nga 27 deri në 32 gradë, në Sofje - 27 gradë. Në..

botuar më 22-06-27 8.35.MD
Kirill Petkov

Zgjedhjet do të jenë një referendum nëse duam një Bullgari të së drejtës apo të mafias

“Zgjedhjet e ardhshme do të jenë një referendum se çfarë Bullgarie duam –të së drejtës dhe prosperitetit apo të prapaskenas dhe mafias. Unë e zgjedh të parën dhe do të vazhdoj të luftoj”. Këtë e shkroi Kryeministri Kirill Petkov në faqen e tij në..

botuar më 22-06-27 8.27.MD