Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan stërvitje ushtarake 6-mujore bullgaro-amerikane në Novo Sello

Foto: nsta.bg

Në poligonin Novo Sello ka nisur një stërvitje e përbashkët bullgaro-amerikane, e cila do të zgjasë deri më 30 qershor 2022, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Në përgatitje do të marrin pjesë forca nga Ministria e Mbrojtjes, strukturat në varësi të drejtpërdrejtë të Ministrit të Mbrojtjes dhe Ushtria Bullgare.

Trajnimet përfshijnë gjuajtje në poligon dhe fluturime stërvitore të helikopterëve ushtarakë.


Më shumë nga rubrika

Ditarët, kartelat personale dhe librezat e shkollës tashmë do të jenë elektronike

Të gjitha shkollat dhe institucionet arsimore duhet të kenë ditarë vetëm në formë elektronike që nga viti akademik 2022/2023. Deri më tani, drejtorët mund të zgjidhnin nëse të mbanin shënime elektronike në letër, apo të përdornin të dy variantet,..

botuar më 22-07-06 1.02.MD

Bullgarët janë të ndarë nëse të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare apo jo

Po të zhvillohen zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare sot, GERB do të ishte forca e parë politike me 21.5% të votave, sipas anketës së fundit sociologjike të agjencisë “Alpha Research”, të realizuar deri më 1 korrik. Pas tyre renditen “Po e..

botuar më 22-07-06 11.51.PD

Të sapo infektuarit me Covid janë sërish një numër treshifror, numri i të sëmurëve bie nën 39 000

866 janë rastet e reja me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit. Numri i tyre është ulur me 86 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 58.3% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 16,69% e 5189 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 14% të..

botuar më 22-07-06 9.45.PD