Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Byreku bullgar u njoh si një delikatesë botërore

Festivali i byrekut në fshatin Banica
Foto: Zhoro Aleksandrov

Byreku (bullgarisht banica) është një pjatë tradicionale bullgare e bërë nga kore fine të lyera me vaj ose me gjalpë dhe mbi sipër me një përzierje vezësh, kosi dhe djathi të bardhë. Më pas koret rrotullohen. Mund të përgatitet me mbushje të tjera të panumërta të kripura ose të ëmbla. Kështu e përshkruan udhërrëfyesi i kuzhinës dhe enciklopedi e shijeve më të mira në botë TasteAtlas pjatën autentike bullgare. Atlasi përfshin mbi 10 000 ushqime dhe pije me shije dhe aroma të fshatrave dhe rajoneve anembanë botës.

“Ndonjëherë bullgarët për fat vendosin në byrek monedha ose copëza letre, mbi të cilat shkruhen urime - një praktikë veçanërisht e popullarizuar gjatë stinës festive të dimrit”, shkruan botimi.

Kohët e fundit, kripa shumëngjyrëshe bullgare kryesoi listën për një përzierje erëzash nga e gjithë bota në TasteAtlas.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Shqipëria forcojnë bashkëpunimin në fushën e arsimit dhe shkencës

Universitetet bullgare dhe shqiptare do të zgjerojnë bashkëpunimin e tyre, duke zhvilluar programe të përbashkëta trajnimi për studentët dhe doktorantët, si dhe projekte të përbashkëta kërkimore, u bë e qartë në takimin e ministrit bullgar të..

botuar më 23-09-08 1.47.MD

Bilancet pas përmbytjeve të mëdha përgjatë Detit të Zi

Pas përmbytjes shkatërruese  në bregun tonë jugor të Detit të Zi dhe pas katër viktimave njerëzore , fillon vlerësimi i dëmeve nga fatkeqësia. Lidhja me Sinemorec është rivendosur dhe tashmë është e mundur të udhëtohet. Nuk ka..

botuar më 23-09-07 4.15.MD

Eurostat: Bullgarët largohen nga foleja prindërore në moshën 30-vjeçare

Mesatarisht, të rinjtë bullgarë largohen nga shtëpia e prindërve të tyre rreth moshës 30 vjeç dhe preferojnë të jetojnë më gjatë me ta. Këtë e tregojnë të dhënat e publikuara këto ditë nga agjencia evropiane e statistikave Eurostat për vitin 2022...

botuar më 23-09-07 10.50.PD