Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Byreku bullgar u njoh si një delikatesë botërore

Festivali i byrekut në fshatin Banica
Foto: Zhoro Aleksandrov

Byreku (bullgarisht banica) është një pjatë tradicionale bullgare e bërë nga kore fine të lyera me vaj ose me gjalpë dhe mbi sipër me një përzierje vezësh, kosi dhe djathi të bardhë. Më pas koret rrotullohen. Mund të përgatitet me mbushje të tjera të panumërta të kripura ose të ëmbla. Kështu e përshkruan udhërrëfyesi i kuzhinës dhe enciklopedi e shijeve më të mira në botë TasteAtlas pjatën autentike bullgare. Atlasi përfshin mbi 10 000 ushqime dhe pije me shije dhe aroma të fshatrave dhe rajoneve anembanë botës.

“Ndonjëherë bullgarët për fat vendosin në byrek monedha ose copëza letre, mbi të cilat shkruhen urime - një praktikë veçanërisht e popullarizuar gjatë stinës festive të dimrit”, shkruan botimi.

Kohët e fundit, kripa shumëngjyrëshe bullgare kryesoi listën për një përzierje erëzash nga e gjithë bota në TasteAtlas.


Më shumë nga rubrika

Andrej Stefanov, foto: Ministria e Arsimit dhe Shkencës / BTA

Për herë të parë Bullgaria ka një kampion në Olimpiadën Evropiane të Informatikës

Nxënësi i klasës së tetë, Andrej Stefanov nga Shkolla e Parë e Mesme Matematikore Private në Sofje fitoi një medalje të artë në Olimpiadën Evropiane për Rininë (EJOI) në Gjeorgji. Ai fitoi vendin e parë në një konkurs me 92 pjesëmarrës nga 24 vende,..

botuar më 23-09-19 11.44.PD

Kujdes, ariu! Takimet e grabitqarit me popullsinë vendase po bëhen gjithnjë e më të shpeshta

Ariu ka nevojë për qetësinë e pyjeve të egra. Në këtë drejtim, Parku Kombëtar i Ballkanit Qendror dhe rrethinat e tij ofrojnë kushte të mrekullueshme për këtë kafshë grabitqare. Mirëpo, kohët e fundit janë bërë më të shpeshta rastet kur arinjtë..

botuar më 23-09-18 1.10.MD

Nis regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, një proces i rëndësishëm edhe për pakicën kombëtare bullgare

Më 18 shtator fillon regjistrimi i popullsisë në Shqipëri. Procesi do të zgjasë gjashtë javë. Pyetësori përmban rreth 100 pyetje dhe vetëm tre prej tyre, të lidhura me besimin, përkatësinë etnike dhe fetare, nuk janë të detyrueshme...

botuar më 23-09-18 6.05.PD