Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria zgjati përfundimisht veprimin e buxhetit të vitit 2021

Foto: arkiv

Pas shumë debatave në vazhdim të mbi 2 orësh, Kuvendi Popullor miratoi përfundimisht projektligjin për zbatimin e buxhetit për vitin e kaluar 2021 deri më 31 mars. Kështu, paga minimale për tre muajt e parë mbetet 650 leva (325 euro) dhe ruhet përmasa e të ardhurave minimale аге пьняспьве të sigurimeve shoqërore, si dhe shumat e kontributeve të sigurimit. Ministritë dhe agjencitë do të kenë mundësi në tre muajt e parë të vitit 2022 të angazhohen me pagesa dhe detyrime, por jo më shumë se 25% prej shumës vjetore të përcaktuar në vitin 2021. Këshilli i Ministrave mund të rrisë shumat maksimale të pagesave për shpenzimet e lidhura me masat për përballimin e efekteve të Covid-19, për kompensimin e çmimeve të larta të energjisë elektrike dhe gazit natyror dhe në zbatim të projekteve për investime, të miratuara nga Kuvendi Popullor.

Më shumë nga rubrika

Dy veta vdiqën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, numri i të sëmurëve ra në gati 60 000

549 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit, ose 46 më pak se një ditë më parë. Më shumë se 57.5 nga të sapo infektuarit nuk janë vaksinuar. 12% e 4587 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 11% të martën, sipas portalit..

botuar më 22-06-29 9.58.PD
Jens Stoltenberg

Dera e NATO-s mbetet e hapur për anëtarët e rinj

Presidenti Rumen Radev kryeson delegacionin bullgar në Madrid për samitin e NATO-s. Përpara forumit, Turqia hoqi veton ndaj pranimit të Finlandës dhe Suedisë. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg tha se ky është një sinjal i qartë për..

botuar më 22-06-29 9.23.PD

Parashikmi i motit për 29 qershorin

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët. Mbi Bullgarinë Lindore dhe malet do të ketë vranësira më të konsiderueshme, ku në disa vende do të ketë reshje shiu. Në shumicën e zonave do të jetë e qetë. Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht..

botuar më 22-06-28 8.30.MD