Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria zgjati përfundimisht veprimin e buxhetit të vitit 2021

Foto: arkiv

Pas shumë debatave në vazhdim të mbi 2 orësh, Kuvendi Popullor miratoi përfundimisht projektligjin për zbatimin e buxhetit për vitin e kaluar 2021 deri më 31 mars. Kështu, paga minimale për tre muajt e parë mbetet 650 leva (325 euro) dhe ruhet përmasa e të ardhurave minimale аге пьняспьве të sigurimeve shoqërore, si dhe shumat e kontributeve të sigurimit. Ministritë dhe agjencitë do të kenë mundësi në tre muajt e parë të vitit 2022 të angazhohen me pagesa dhe detyrime, por jo më shumë se 25% prej shumës vjetore të përcaktuar në vitin 2021. Këshilli i Ministrave mund të rrisë shumat maksimale të pagesave për shpenzimet e lidhura me masat për përballimin e efekteve të Covid-19, për kompensimin e çmimeve të larta të energjisë elektrike dhe gazit natyror dhe në zbatim të projekteve për investime, të miratuara nga Kuvendi Popullor.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev (djathtas) dhe Hristo Ivanov

Dita e dytë e bisedimeve me Presidentin për të gjetur formulën e formimit të një qeverie të re

Partia "Ka një popull të tillë" është e gatshme të negociojë formimin e qeverisë, por jo me çdo kusht, deklaroi kryetari i grupit të saj parlamentar Toshko Jordanov në konsultimet e para me presidentin për ditën e dorëzimit të mandati . Kreu i..

rinovuar më 22-06-28 12.39.MD
Kryeministri në dorëheqje Kirill Petkov (majtas) me Zëvendëskryeministrin e dorëhequr Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” me konsultime paralele për formimin e qeverisë së re

"Po e vazhdojmë ndryshimin" nisin negociatat për një kabinet të ri - në sfondin e konsultimeve presidenciale, të cilat vazhdojnë edhe sot. Partia e kryeministrit të dorëhequr Kirill Petkov do të takohet sonte me partnerët aktualë të..

botuar më 22-06-28 12.15.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev në krye të delegacionit në takimin e NATO-s në Madrid

Presidenti Rumen Radev do ta udhëheqë delegacionin bullgar në samitin e vendeve të NATO-s, i cili nga sot derinë të enjten do të mbahet në Madrid, njoftoi qendra për shtyp e kreut të shtetit. Krerët e shteteve dhe qeverive do të diskutojnë mjedisin..

botuar më 22-06-28 11.30.PD