Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

| rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Foto: BGNES

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të vitit të kaluar. Certifikatat e lëshuara deri më tani në Bullgari mbeten të vlefshme pa pasur nevojë të rilëshohen dhe afati i tyre do të monitorohet me aplikacionin COVID CHECK BG.

Deri më tani janë lëshuar më shumë se 1 900 000 certifikata vaksinimi. 1.5 milion prej tyre - për një vaksinim me dy doza.

Qeveria po shqyrton gjithashtu mundësinë e heqjes së certifikatës kur 60% e popullsisë vaksinohet me dy doza ose numri i shtretërve të terapisë intensive ulet në 5%.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin 2022

E premtja do të jetë me diell me vranësira të shpërndara të larta. Pasdite në Bullgarinë verilindore, në rajonin e maleve Rilla dhe Rodopet dhe në rajonet perëndimore vende-vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperaturat minimale do të..

botuar më 22-05-26 8.25.MD
Princi Faisal bin Farhan al-Saud dhe Teodora Gençovska

Bullgaria dëshiron të thellojë bashkëpunimin me Arabinë Saudite

Arabia Saudite është një nga partnerët më të rëndësishëm të Bullgarisë në Lindjen e Mesme, tha Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska pas një takimi në Sofje me Ministrin e Jashtëm të Mbretërisë, Princin Faisal bin Farhan al-Saud, i cili..

rinovuar më 22-05-26 7.22.MD

Human Rights Watch: Rojet kufitare bullgare rrahin dhe grabisin emigrantët nga Afganistani

Rojet kufitare bullgare rrahin, grabitin dhe zhvishen refugjatët afganë që përpiqen të hyjnë në Bullgari. Këtë e pohon Human Rights Watch në një raport të posaçëm për kthimet e paligjshme, sipas ligjit ndërkombëtar, të njerëzve përtej kufirit midis..

botuar më 22-05-26 7.07.MD