Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

| rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Foto: BGNES

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të vitit të kaluar. Certifikatat e lëshuara deri më tani në Bullgari mbeten të vlefshme pa pasur nevojë të rilëshohen dhe afati i tyre do të monitorohet me aplikacionin COVID CHECK BG.

Deri më tani janë lëshuar më shumë se 1 900 000 certifikata vaksinimi. 1.5 milion prej tyre - për një vaksinim me dy doza.

Qeveria po shqyrton gjithashtu mundësinë e heqjes së certifikatës kur 60% e popullsisë vaksinohet me dy doza ose numri i shtretërve të terapisë intensive ulet në 5%.


Më shumë nga rubrika

Presidenti diskutoi me kryeministrin holandez hyrjen e Bullgarisë në Shengen

Gjatë Samitit të NATO-s në Madrid, Presidenti Rumen Radev bisedoi me Kryeministrin holandez Mark Rutte. Të dy diskutuan perspektivat e bashkëpunimit ekonomik dhe investitor që do të kontribuojë në modernizimin e ekonomisë bullgare. U diskutuan edhe..

botuar më 22-06-30 12.42.MD
Kornelija Ninova

Kryeministri pranoi një gabim komunikimi

Nuk ka asnjë vendim të vetëm për dëbimin e diplomatëve rusë. Ishte e qartë se puna filloi në mars, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov pas një takimi me grupin parlamentar të BSP-së. “I vetmi gabim që mund të kem bërë ishte prezantimi..

botuar më 22-06-30 11.35.PD

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv me Covid ra nën 60 000

532 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 17 më pak krahasuar me një ditë më parë. Mbi 56.4 për qind e personave të sapo infektuar nuk janë të vaksinuar. 12.54 për qind e 4244 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 12..

botuar më 22-06-30 9.21.PD