Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 25 janarin

Moti i ftohtë do të vazhdojë edhe të martën dhe të mërkurën

Foto: ЕPA/BGNES

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të mbetet me vranësira, me erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga minus 4 deri në 1°, ndërsa në Sofje - minus 3°.

Në male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, vende-vende në Bullgarinë Perëndimore me reshje të dobëta bore. Do të mbetet e ftohtë, me temperatura maksimale në lartësinë 1200 m rreth minus 6 °, në 2000 m deri në minus 14. Në majën Musalla do të jetë minus 18 °.

Të mërkurën nuk do të ketë reshje, por temperaturat do të zbresin me një ose dy gradë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 gushtin

Gjatë natës do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Të shtunën (20 gusht) do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në orët e pasdites në zonat perëndimore do të fillojnë të zhvillohen vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 22-08-19 4.25.MD

Po hapen pika të ndihmës emergjente në vendpushimet “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”

Së paku në dy nga vendpushimet e mëdha bregdetare – “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”, brenda 10 ditëve do të hapen pika të ndihmës emergjente, të cilat do të punojnë 24 orë gjatë muajve të verës, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Asen..

botuar më 22-08-19 3.46.MD

Qendrat e urgjencës në spitale të lëna pas dore për mungesë parash

Programi për riparimin e qendrave të urgjencës në spitale është vonuar për shkak të mungesës së parave, njoftoi në Burgas Ministri i Shëndetësisë Asen Mexhidiev pas një inspektimi të katër spitaleve shtetërore në vend. Sipas tij, në shumë..

botuar më 22-08-19 2.43.MD