Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 25 janarin

Moti i ftohtë do të vazhdojë edhe të martën dhe të mërkurën

Foto: ЕPA/BGNES

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të mbetet me vranësira, me erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga minus 4 deri në 1°, ndërsa në Sofje - minus 3°.

Në male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, vende-vende në Bullgarinë Perëndimore me reshje të dobëta bore. Do të mbetet e ftohtë, me temperatura maksimale në lartësinë 1200 m rreth minus 6 °, në 2000 m deri në minus 14. Në majën Musalla do të jetë minus 18 °.

Të mërkurën nuk do të ketë reshje, por temperaturat do të zbresin me një ose dy gradë.

Më shumë nga rubrika

4 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

721 janë të sapoinfektuarit me Covid në vend për 24 orët e fundit. Rastet ulen me 216 në krahasim me një ditë më parë. 58.4 për qind e të infektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 12.9 për qind e 5585 testeve të kryera janë pozitive, në 14.25..

botuar më 22-10-06 8.48.PD

Parashikimi i motit për 6 tetorin 2022

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 3 deri në 8°, në Sofje – 3°. Në mëngjes për një kohë të shkurtër do të jetë me mjegull në luginat dhe rreth pellgjeve ujorë. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell. Temperaturat maksimale do të arrijnë..

botuar më 22-10-05 8.35.MD

Pranimi i Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen do të shqyrtohet në dhjetor

Gjatë debateve në Parlamentin Evropian në Strasburg, një numër i madh eurodeputetësh kërkuan pranimin e menjëhershëm të Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen, njoftoi korrespondentja jonë Angelina Piskova. Më herët, eurodeputetët bullgarë nga të..

botuar më 22-10-05 7.07.MD