Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 25 janarin

Moti i ftohtë do të vazhdojë edhe të martën dhe të mërkurën

Foto: ЕPA/BGNES

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të mbetet me vranësira, me erë mesatare veriperëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga minus 4 deri në 1°, ndërsa në Sofje - minus 3°.

Në male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, vende-vende në Bullgarinë Perëndimore me reshje të dobëta bore. Do të mbetet e ftohtë, me temperatura maksimale në lartësinë 1200 m rreth minus 6 °, në 2000 m deri në minus 14. Në majën Musalla do të jetë minus 18 °.

Të mërkurën nuk do të ketë reshje, por temperaturat do të zbresin me një ose dy gradë.

Më shumë nga rubrika

Ekspertët kanë kërkuar dënime më të ashpra për shkelësit në rrugë

2072 persona kanë vdekur në rrugët e Bullgarisë që nga viti 2019, u njoftua në një forum në Sofje të organizuar nga organizata joqeveritare Instituti për Sigurinë Rrugore. "Bullgarët po vdesin, më shumë se në një konflikt ushtarak. Unë e di..

botuar më 22-11-24 6.49.MD

Ministria e Punëve të Jashtme i dorëzon notë proteste ambasadorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut

Ministria e Punëve të Jashtme dënon kategorikisht të shtënat në klubin bullgar “Car Boris III” më 23 nëntor 2022 në Ohër. Ky akt kriminal është sulmi i tretë kundër Klubit “Mbreti Boris III” në më pak se dy muaj, thuhet në njoftimin e Ministrisë..

rinovuar më 22-11-24 4.02.MD

Prezantimi i prodhuesve bullgarë në ekspozitat ndërkombëtare është një mundësi e mirë për tregun tonë

Shumë nga prodhuesit bujqësorë nuk kanë mundësi të ndajnë burimet e nevojshme për promovimin e produkteve të tyre, prandaj është e nevojshme që shteti të mbështesë pjesëmarrjen e tyre në ekspozita ndërkombëtare.Në një takim pune me bio-prodhuesit..

botuar më 22-11-24 3.06.MD