Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

NATO-ja po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në Bullgari

Foto: Архив

NATO-ja ka konfirmuar se po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në vendin tonë, si pjesë e synimit të vet për të forcuar mbrojtjen e Evropës Lindore në një kohë kur tensionet për shkak të grumbullimit të forcave ushtarake të Rusisë rreth Ukrainës po rritet. Ndërkohë, në një fjalim drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes, organizata joqeveritare “Këshilli Atlantik i Bullgarisë” këmbënguli për vendosjen e përhershme të avionëve luftarakë në vendin tonë, si dhe të së paku një batalioni luftarak të vendeve të NATO-s.

Më shumë nga rubrika

Aleksandër Nikollov

Bullgarët të jenë të qetë për furnizimin me gaz, po hartohet një plan

Nga Bullgaria kërkohen përpjekje maksimale që të plotësohen nevojat specifike dhe periudha e dimrit të kalojë qetë. Këtë e deklaroi para gazetarëve Ministri i Energjetikës në dorëheqje, Aleksandër Nikollov, pas seancës së mbyllur të Kuvendit..

botuar më 22-07-07 4.31.MD
Kirill Petkov

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ende nuk ka mbështetjen e nevojshme prej 121 votash

Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov deklaroi para gazetarëve në Kuvendin Popullor se do të luftojnë që të mos kthehet politika e prapaskenës. Pyetjes nëse tashmë ka 121 deputetë të cilët të mbështesin një qeveri të mundshme të ardhshme, Petkov u..

botuar më 22-07-07 3.41.MD
Pllamen Dimitrov

Sindikatat duan që Bullgaria të mendojë për punën e centraleve të qymyrit

Kryetari i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari Pllamen Dimitrov, tha për Nova News se pjesa për termocentralet e qymyrit në Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë duhet të rinegociohet. Ai deklaroi se nuk ndan mendimin e kolegut..

botuar më 22-07-07 1.58.MD