Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri tha se Bullgaria është aleate besnike në NATO

Foto: BGNES

Të gjitha vendimet që do të marrë qeveria për krizën ukrainase, duke përfshirë masat për të shmangur efektet negative ekonomike, do të jenë në përputhje me zhvillimin e situatës. Këtë e deklaroi pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit pranë qeverisë, Kryeministri Kirill Petkov. Ai theksoi se Bullgaria është një aleate besnike në NATO dhe uniteti i Aleancës është përgjigja më e fortë ndaj krizës.

Bullgaria nuk dëshiron trupa amerikane në territorin e saj, por është e gatshme të pranojë franceze, njoftoi korrespondentja e BNR-së në Bruksel, Angelina Piskova, duke cituar një burim diplomatik të mirëinformuar.

Duke folur në programin “Horizon” të BNR-së, Kryetari i Forumit të Sigurisë së Sofjes, Jordan Bozhillov, e caktoi informacionin si “lajm i rremë”, i cili është pjesë e veprimeve hibride për të ndarë NATO-në dhe BE-në.


Më shumë nga rubrika

Anija

Anija bullgare “Rozhen” u nis nga porti ukrainas Çernomorsk

Pas një qëndrimi pesë mujor në portin Çernomorsk të Ukrainës, anija mallrash “Rozhen”, e kompanisë “Flota Detare Bullgare”u nis herët në mëngjes nga porti, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Anija bullgare do të kalojë përmes korridorit detar..

botuar më 22-08-05 12.24.MD

24 për qind e mostrave rezultuan pozitive për Covid-19

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë 1496. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 24 për qind e 6228 testeve të kryera rezultuan pozitive. Në spitale u shtruan 1066 të infektuar, nga të cilët 56 janë në repartet e..

botuar më 22-08-05 10.02.PD

Parashikimi i motit për 5 gushtin 2022

Ditën e premte do të mbajë mot me diell në vend. Moti do të jetë i nxehtë me temperatura maksimale nga 31 deri në 36°, në Sofje - rreth 31° gradë. Në Detin e Zi do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira të lehta dhe me erë..

botuar më 22-08-04 8.15.MD