Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gati 10 000 janë të infektuar rishtazi me Covid

Foto: pinterest

9916 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. Ato janë me 2483 më pak se një ditë më parë. 76.4 për qind e pacientëve të rinj nuk janë të imunizuar. Më shumë se 26 për qind e 37 587 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i të sëmurëve aktiv u rrit me 5302 në 222 161. Në spitale u pranuan 624 pacientë, 83.6 për qind e të cilëve nuk kanë vaksina. Në spital trajtohen 5372 pacientë. 519 persona janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit 70 njerëz vdiqën me Covid të konfirmuar. 60 prej të vdekurve nuk kishin një kurs të përfunduar imunizimi. Të shëruarit janë 4814.

Të mërkurën u dhanë 11 873 vaksina. Me imunizimin e përfunduar janë

1 983 763 persona. Prej tyre, 588 403 kanë një dozë të tretë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të jetë me diell. Pasdite kryesisht mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë re të dendura. Temperaturat maksimale do të jenë prej 29 deri 34 gradë, në Sofje rreth 29. Gjatë natës së të shtunës duke u gdhirë e diela në shumë vende..

botuar më 22-06-24 5.10.MD

BSP nuk e mbështet heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut, Sllavi Trifonov i zemëruar me vendimin e Kuvendit

“BSP nuk e përkrahu heqjen e vetos për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe të gjitha pohimet se kemi tradhtuar interesin kombëtar janë gënjeshtra”, deklaroi Byroja Ekzekutive e partisë së socialistëve dhe grupi i saj parlamentar. Dokumenti..

botuar më 22-06-24 4.59.MD
Ministri maqedonas Bujar Osmani

Bujar Osmani: Dokumenti i Kuvendit të Bullgarisë do ta bllokojë procesin evropian për një kohë të gjatë

Ministri i Jashtëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, tha se votimi i sotëm në Kuvendin Popullor të Bullgarisë për heqjen e vetos ndaj vendit të tij do të paralizonte Marrëveshjen e Fqinjësisë me Bullgarinë. “Ka dy fjalë mes..

botuar më 22-06-24 3.26.MD