Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Furnizojnë simulatorët për gjuajtësit F-16 Block 70

Foto: BGNES

Bullgaria do të jetë ndër vendet e para që do të marrë simulatorë trajnimi për stërvitjen e pilotëve për gjuajtësit F-16 Block 70. “Kompleksi i trajnimit të gjeneratës së fundit i lejon pilotët të stërviten në një mjedis plotësisht realist, duke siguruar gatishmërinë për misione”, tha Çonsi Makintosh, Zëvendës President i Biznes Departamentit të Trajnimit dhe të Logjistikës të Kompanisë “Lockheed Martin”.


Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ende nuk mund të mbledhë një shumicë parlamentare

“Deri në këtë moment, ne nuk kemi 121 vota mbështetje për një kabinet të ri”, u tha gazetarëve Ministri i Financave dhe kandidati për Kryeministër Asen Vasilev. Ai theksoi se bisedimet për mbështetje në parlamentin bullgar prej 240 deputetësh janë ende..

botuar më 22-07-06 3.11.MD

Ditarët, kartelat personale dhe librezat e shkollës tashmë do të jenë elektronike

Të gjitha shkollat dhe institucionet arsimore duhet të kenë ditarë vetëm në formë elektronike që nga viti akademik 2022/2023. Deri më tani, drejtorët mund të zgjidhnin nëse të mbanin shënime elektronike në letër, apo të përdornin të dy variantet,..

botuar më 22-07-06 1.02.MD

Bullgarët janë të ndarë nëse të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare apo jo

Po të zhvillohen zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare sot, GERB do të ishte forca e parë politike me 21.5% të votave, sipas anketës së fundit sociologjike të agjencisë “Alpha Research”, të realizuar deri më 1 korrik. Pas tyre renditen “Po e..

botuar më 22-07-06 11.51.PD