Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE-ja po jep para për të zgjeruar objektin e magazinimit të gazit në Çiren

Foto: www.bulgartransgaz.bg

Komisioni Evropian miratoi një grant prej 78 milion euro për një projekt për zgjerimin e strukturës nëntokësore të depozitimit të gazit në Çiren, njoftoi Bulgartransgaz.

Projekti është ndër pesë të miratuar nga BE-ja për të mbështetur Mekanizmin e Lidhjes së Evropës. Zgjerimi është në sinergji me terminalin gazit të lëngshëm natyror pranë Aleksandrupolis dhe projekte të tjera për të përmirësuar ndërlidhjen me vendet fqinje.

Qëllimi është rritja e kapacitetit të depozitimit të gazit nga 550 milion m³ në 1 miliard m³ duke ndërtuar 10 puse të reja eksploatimi dhe 3 puse kontrolli. Kapaciteti ditor i tërheqjes do të rritet nga 3.82 milion m³ në 10 milion m³, dhe kapaciteti i pompimit nga 3.2 milion m³ në 8 milion m³.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Emmanuel Macron

Emmanuel Macron e përgëzoi Parlamentin bullgar për vendimin për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut

“Dëshiroj të përgëzoj Parlamentin bullgar për votimin e sotëm, i cili i hap rrugën e heqjes së vetos bullgare për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe në këtë mënyrë i jep shtysë dosjes së Shqipërisë”, tha Presidenti francez Emmanuel..

botuar më 22-06-24 7.24.MD

Rritje më e vogël e pensioneve nga 1 korriku

Pensionet do të rriten vetëm me 6.1% nga 1 korriku për shkak të vonesës së votimit përfundimtar të përditësimeve të buxhetit në Kuvendin Popullor. Sipas planeve paraprake, çdo pensionist duhej të kishte një rritje prej 10% plus një shtesë prej 60..

botuar më 22-06-24 7.02.MD
Kryeministri Petkov

Kirill Petkov: Vendimi i Kuvendit Popullor për Republikën e Maqedonisë së Veriut është historik

"Sot, Parlamenti bullgar mori një vendim historik që i jep dritën jeshile propozimit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE," shkroi në Twitter kryeministri Kirill Petkov. Në një intervistë për Politico, kryeministri i bëri thirrje homologut..

botuar më 22-06-24 5.33.MD