Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një gjyqtar do të kontrollojë Prokurorin e Përgjithshëm

Kirill Petkov
Foto: government.bg

Nuk ka asnjë mënyrë për të mashtruar institucionet evropiane, tha Kryeministri Kirill Petkov pasi u dëgjua në Grupin LIBE për Monitorimin e Demokracisë në Parlamentin Evropian. Është e qartë për të gjithë se prokuroria nuk po funksionon mirë, tha kryeministri në Bruksel.

Plani i Rimëkëmbjes dhe Zhvillimit përcakton se mbi Prokurorin e Përgjithshëm të jetë një gjyqtar që do të kryejë detyrën e përkohshme si prokuror. Pas kësaj ai do të mund të kthehet si gjyqtar dhe nuk do të ketë konflikt interesi, sqaroi Petkov. Na duhet një prokurori që punon. Pra, kryeprokurori bëhet administrator, shtoi Petkov, duke theksuar se eurodeputetët e kanë kuptuar dëshirën e qeverisë së re për reformën në drejtësi.


Më shumë nga rubrika

Presidenti diskutoi me kryeministrin holandez hyrjen e Bullgarisë në Shengen

Gjatë Samitit të NATO-s në Madrid, Presidenti Rumen Radev bisedoi me Kryeministrin holandez Mark Rutte. Të dy diskutuan perspektivat e bashkëpunimit ekonomik dhe investitor që do të kontribuojë në modernizimin e ekonomisë bullgare. U diskutuan edhe..

botuar më 22-06-30 12.42.MD
Kornelija Ninova

Kryeministri pranoi një gabim komunikimi

Nuk ka asnjë vendim të vetëm për dëbimin e diplomatëve rusë. Ishte e qartë se puna filloi në mars, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov pas një takimi me grupin parlamentar të BSP-së. “I vetmi gabim që mund të kem bërë ishte prezantimi..

botuar më 22-06-30 11.35.PD

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv me Covid ra nën 60 000

532 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 17 më pak krahasuar me një ditë më parë. Mbi 56.4 për qind e personave të sapo infektuar nuk janë të vaksinuar. 12.54 për qind e 4244 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 12..

botuar më 22-06-30 9.21.PD