Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një gjyqtar do të kontrollojë Prokurorin e Përgjithshëm

Kirill Petkov
Foto: government.bg

Nuk ka asnjë mënyrë për të mashtruar institucionet evropiane, tha Kryeministri Kirill Petkov pasi u dëgjua në Grupin LIBE për Monitorimin e Demokracisë në Parlamentin Evropian. Është e qartë për të gjithë se prokuroria nuk po funksionon mirë, tha kryeministri në Bruksel.

Plani i Rimëkëmbjes dhe Zhvillimit përcakton se mbi Prokurorin e Përgjithshëm të jetë një gjyqtar që do të kryejë detyrën e përkohshme si prokuror. Pas kësaj ai do të mund të kthehet si gjyqtar dhe nuk do të ketë konflikt interesi, sqaroi Petkov. Na duhet një prokurori që punon. Pra, kryeprokurori bëhet administrator, shtoi Petkov, duke theksuar se eurodeputetët e kanë kuptuar dëshirën e qeverisë së re për reformën në drejtësi.


Më shumë nga rubrika

Shoqëria është e polarizuar pas rënies së qeverisë

48.1 për qind e bullgarëve e miratojnë rënien e qeverisë, 50.5 për qind janë të pakënaqur me këtë, sipas një sondazhi kombëtar të “Gallup International” nga 25 qershori. 35.3 për qind e shohin ndryshimin e qeverisë si një shans për të zgjedhur..

botuar më 22-06-27 10.42.PD

Për të dytën ditë radhazi nuk ka të vdekur me Covid të konfirmuar

123 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 117 më pak se një ditë më parë. Mbi 68 për qind e personave të sapo infektuar nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 10.8 për qind e 1134 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me..

botuar më 22-06-27 9.37.PD

Për herë të parë që prej një shekulli Rusia është në mospagim teknik

Për herë të parë që nga viti 1918, Rusia nuk mund të paguajë me kohë borxhin e saj sovran në valutë të huaj, njoftoi Bloomberg. Kjo për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Moskës pas agresionit rus në Ukrainë dhe pamundësisë së bankave ruse..

botuar më 22-06-27 9.24.PD