Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja e ngrohtë me vranësi të shpërndara

Foto: BGNES

E premtja para dite  temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në 5 gradë.

Në bregun e Detit të Zi, temperaturat maksimale ditore do të jenë të barabarta me ato të ujit të detit ndërmjet 5-6 gradë.

Mbi male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, mbi Stara Pllanina dhe të konsiderueshme. Në disa vende do të bjerë borë. Do të fryjë erë mesatare, ndërsa në zonat e larta dhe të hapura erë të fortë. Ka rrezik për ortekë. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë rreth 1 gradë, në 2000 m deri në minus 4.

Të shtunën temperaturat ditore do të pësojnë ulje me 3-4 gradë Celsius.


Më shumë nga rubrika

National Geographic prezanton Bullgarinë në projektin e saj “Evropa nga lart”

Në projektin televiziv “Evropa nga lart” të National Geographic, i cili do të ketë premierën në shtator të vitit 2022, përfaqësohen gjashtë shtete, mes të cilëve edhe Bullgaria. Përveç vendit tonë, janë të përfaqësuar edhe Serbia, Rumania,..

botuar më 22-08-09 6.05.PD

Parashikimi i motit për 9 gushtin

E marta do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në vendet veriperëndimore do të ketë reshje shiu. Temperaturat maksimale do të jenë prej 31 deri në 36°, në Sofje rreth 31°. Përgjatë Detit të Zi moti do të jetë me..

botuar më 22-08-08 8.20.MD

Me pjesëmarrjen e Forcave Ajrore të 5 shteteve filloi stërvitja “Nepërka Trake”

Ekuipazhe të Forcave Ajrore Bullgare filluan trajnimin e përbashkët të fluturimit “Nepërka Trake – 2022”, në të cilin marrin pjesë edhe forca dhe mjete të forcave ajrore të Greqisë, Kanadasë, Rumanisë dhe SHBA-së në Evropë. Deri më 19 gusht do të..

botuar më 22-08-08 7.26.MD