Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja e ngrohtë me vranësi të shpërndara

Foto: BGNES

E premtja para dite  temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në 5 gradë.

Në bregun e Detit të Zi, temperaturat maksimale ditore do të jenë të barabarta me ato të ujit të detit ndërmjet 5-6 gradë.

Mbi male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, mbi Stara Pllanina dhe të konsiderueshme. Në disa vende do të bjerë borë. Do të fryjë erë mesatare, ndërsa në zonat e larta dhe të hapura erë të fortë. Ka rrezik për ortekë. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë rreth 1 gradë, në 2000 m deri në minus 4.

Të shtunën temperaturat ditore do të pësojnë ulje me 3-4 gradë Celsius.


Më shumë nga rubrika

Presidenti ia dorëzoi mandatin për formimin e qeverisë bashkëkryetarit të “Po e vazhdojmë ndryshimin” Asen Vasilev

Asen Vasilev, kandidati për kryeministër nga grupi parlamentar i "Po e vazhdojmë ndryshimin", mori nga Presidenti Rumen Radev mandatin për formimin e qeverisë së re. Gjatë dorëzimit të mandatit, Kreu i Shtetit vuri në dukje se Bullgaria është në..

botuar më 22-07-01 7.04.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të jetë me diell. Pas mesditës dhe në mbrëmje në pjesën perëndimore të vendit do të ketë vranësira, vende-vende me reshje të shkurtra shiu. Temperaturat maksimale do të jenë nga 30 deri në 35°, në Sofje rreth 29°. Mbi..

botuar më 22-07-01 6.25.MD
Kirill Petkov

Kryeministri hodhi poshtë ultimatumin rus për ndërprerjen e marrëdhënieve

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave i dorëhequr Asen Vasilev do të jetë kandidat për kryeministër të “Po e vazhdojmë ndryshimin”. “Nuk do të lejojmë që Bullgaria të shkojë në drejtimin e gabuar dhe diplomatët e huaj të japin drejtimin”,..

rinovuar më 22-07-01 4.10.MD