Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë nga kampet naziste është vepër e gjithë shoqërisë bullgare

Foto: arkiv

"Duke shpëtuar rreth 50 000 hebrenj bullgarë, populli ynë po dëshmon se empatia, toleranca dhe respekti për njeriun janë veti të tij thellësisht të natyrshme". Me këto fjalë Kryetari i Kuvendit Popullor Nikolla Minçev kujtoi shpëtimin e hebrenjve bullgarë nga deportimi gjatë Luftës së Dytë Botërore në një ngjarje përkujtimore në Universitetin e Sofjes, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Në fjalën e tij, Kryetari i Kuvendit Popullor citoi një pjesë të letrës së dyzet e tre deputetëve të Legjislaturës së 25-të të Kuvendit Popullor, të cilët kundërshtuan deportimin e hebrenjve bullgarë "Nderi i Bullgarisë dhe i popullit të saj nuk është vetëm çështje ndjenjash, është mbi të gjitha një element i politikës së saj, është një kapital politik me vlerën më të madhe dhe për këtë arsye askush nuk duhet ta shpërdorojë atë pa një justifikim...”

Më shumë nga rubrika

Moska dëshiron të legjitimojë agresionin në Ukrainë përmes referendumeve të rreme

Në një fjalim televiziv, udhëheqësi rus Vl l adimir Putin mbështeti vendimin “spontan” të separatistëve në territoret e pushtuara ukrainase për të mbajtur referendume për bashkimin me Rusinë. Putin shpalli një mobilizim të pjesshëm ushtarak prej..

rinovuar më 22-09-21 11.09.PD

Mbetet i lartë numri i të vdekurve me Covid të konfirmuar

618 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 328 nga një ditë më parë. 58.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar kundër koronavirusit. 10 për qind e 6214 testeve të kryera janë pozitive..

botuar më 22-09-21 10.22.PD

Parashikimi i motit për 21 shtatorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 4 deri në 9°, në Sofje – 5°. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore do të ketë ngrica të lehta. Era e ftohtë veriperëndimore do të mbajë temperaturat nga 16 deri në 21° gjatë ditës, deri në 16°..

botuar më 22-09-20 6.45.MD