Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Rumania mbështesin sovranitetin e Ukrainës

Ministrja Gençovska
Foto: arkiv

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska përgëzoi në telefon homologun e saj rumun Bogdan Aurescu për 30 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes për miqësinë, bashkëpunimin dhe fqinjësinë e mirë midis dy vendeve.

Të dy ministrat riafirmuan marrëdhëniet e shkëlqyera midis Bullgarisë dhe Rumanisë dhe diskutuan mundësitë për thellimin e bashkëpunimit, bëri të ditur Ministria e Jashtme.

Ministrja Gençovska ka ftuar homologun e saj për vizitë zyrtare në Sofje.

Të dy shprehën mbështetje të fortë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe diskutuan mundësinë e një vizite të përbashkët në Kiev si shenjë solidariteti.

Më shumë nga rubrika

Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD

Italia merr një rol udhëheqës në grupin luftarak shumëkombësh në Bullgari

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Italia merr rolin e "shtetit kornizë" të grupit luftarak shumëkombësh në Bullgari. “Roli udhëheqës i Italisë” do të thotë se ajo do të vendosë deri në 800 ushtarakë me armët, pajisjet dhe makineritë e..

botuar më 22-05-18 6.43.MD

Bullgaria drejton para nga programet evropiane për refugjatët nga Ukraina

Fondet e lira nga programet operative evropiane drejtohen me vendim të qeverisë për të plotësuar nevojat e atyre që ikin nga lufta në Ukrainë dhe vendosen në Bullgari. 60 milionë leva (rreth 30 milionë euro) nga programi “Qeverisja e Mirë” përdoren..

botuar më 22-05-18 5.24.MD