Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Mot i butë dimëror në fundjavë

Foto: vremeto.dir.bg

Të shtunën në mëngjes temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore deri në minus 9, në Sofje rreth minus 6 gradë.

Gjatë ditës do të fryjë erë mesatare nga perëndimi e cila do të shpërndajë vranësirat në rajonet jugore. Në të gjithë vendin do të mbajë mot me diell. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje – rreth 2°.

Në male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, shpeshherë të konsiderueshme dhe në disa vende me borë. Do të fryjë erë mesatare nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë rreth minus 6, në 2000 m do të jetë rreth minus 9 °.

Të dielën do të mbajë vranësira të ndryshueshme, temperaturat do të rriten me 2-3 gradë.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Presidenti filloi konsultimet politike për formimin e një qeverie të re

Dorëheqja e qeverisë u depozitua në parlament pas votimit të mosbesimit ndaj kabinetit të Kirill Petkov. Presidenti Rumen Radev shpalli konsultime me grupet parlamentare për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re. Më 27 qershor,..

botuar më 22-06-27 11.38.PD

Shoqëria është e polarizuar pas rënies së qeverisë

48.1 për qind e bullgarëve e miratojnë rënien e qeverisë, 50.5 për qind janë të pakënaqur me këtë, sipas një sondazhi kombëtar të “Gallup International” nga 25 qershori. 35.3 për qind e shohin ndryshimin e qeverisë si një shans për të zgjedhur..

botuar më 22-06-27 10.42.PD

Për të dytën ditë radhazi nuk ka të vdekur me Covid të konfirmuar

123 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 117 më pak se një ditë më parë. Mbi 68 për qind e personave të sapo infektuar nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 10.8 për qind e 1134 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me..

botuar më 22-06-27 9.37.PD