Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Mot i butë dimëror në fundjavë

Foto: vremeto.dir.bg

Të shtunën në mëngjes temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore deri në minus 9, në Sofje rreth minus 6 gradë.

Gjatë ditës do të fryjë erë mesatare nga perëndimi e cila do të shpërndajë vranësirat në rajonet jugore. Në të gjithë vendin do të mbajë mot me diell. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje – rreth 2°.

Në male vranësirat do të jenë të ndryshueshme, shpeshherë të konsiderueshme dhe në disa vende me borë. Do të fryjë erë mesatare nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë rreth minus 6, në 2000 m do të jetë rreth minus 9 °.

Të dielën do të mbajë vranësira të ndryshueshme, temperaturat do të rriten me 2-3 gradë.

Më shumë nga rubrika

Biznesi është i pakënaqur - nuk e di çmimin e gazit për korrikun

Biznesi shprehu pakënaqësi për faktin se ende nuk është bërë e ditur se sa do të kushtojë gazi natyror në Bullgari në korrik. “As Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit dhe as “Bullgargaz” nuk kanë publikuar asnjë informacion për këtë çështje”,..

botuar më 22-07-05 5.58.MD

Bullgaria është në prag të valës së re Covid

Bullgaria ndodhet në pragun e valës së radhës së Covid-19 dhe shtyrja e vaksinimit nuk do të çojë në asnjë të mirë. Këtë e komentoi Kryetari i Shoqatës Shkencore Bullgare të Farmacisë, Prof. Georgi Momekov, në kuadër të fushatës së Ministrisë..

botuar më 22-07-05 4.40.MD
Dr. Aleksandër Simidçiev

Thirrje për të rikthyer mbajtjen e maskave në transport dhe spitale

Në baza dy javore, incidenca e Covid-19 në vend u rrit në 82.5 persona për 100 mijë banorë, njoftoi Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Rajonet e Varnës, Burgasit dhe qytetit të Sofjes janë në zonën e verdhë për nga..

botuar më 22-07-05 1.55.MD