Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të rifillojë së punuari linja e tragetit Ruse-Gjurgevo

Foto: mtc.government.bg

Ministri i Transportit Nikollaj Sëbev u takua me Ministrin rumun të Transportit dhe Infrastrukturës Sorin Grindianu si pjesë e një nisme për të lehtësuar trafikun midis dy vendeve. Në takim, të dy ministrat ranë dakord për rifillimin e linjës së tragetit Ruse-Gjurgevo më së voni deri në qershor, për të lehtësuar trafikun kufitar.

Dy ministrat shprehën shpresën se rinovimi i urës së Danubit pranë Ruses do të fillojë këtë vit dhe do të përfundojë në pranverën e vitit të ardhshëm. Do të fillojnë gjithashtu punime intensive të hulumtimit të mundësive për ndërtimin e urave të reja midis dy vendeve. Pritet të nënshkruhet një rregullore në mars midis ministrive rumune dhe bullgare të transportit për të rregulluar kalimin e të gjitha automjeteve dhe pasagjerëve.


Më shumë nga rubrika

Ukraina dhe Moldavia janë tashmë vende kandidate për anëtarësim në BE

Liderët e vendeve të BE-së miratoi marrjen e statusit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel e quajti vendimin “një moment historik dhe një hap kyç në rrugën e të dyja vendeve drejt Bashkimit Evropian”...

botuar më 22-06-24 9.29.PD

Parashikimi i motit për 14 qershorin 2022

Ditën e premte do të jetë me diell. Rritje të përkohshme të vranësirave do të ketë në Bullgarinë Lindore mbi malet Stara Pllanina dhe Rodopet, ku do të ketë reshje shiu për një kohë të shkurtër. Temperaturat maksimale do të jenë nga 27 deri në 32..

botuar më 22-06-23 8.25.MD

Komisioni i Jashtëm miratoi projektin e “Bullgarisë Demokratike” për çështjen e Maqedonisë së Veriut

Pas një seance katër orëshe, Komisioni i Jashtëm Parlamentar miratoi projektin e "Bullgarisë Demokratike" në lidhje me Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe hodhi poshtë propozimet e DPS dhe GERB-SDS. Në projekt është shkruar se Parlamenti e..

botuar më 22-06-23 8.14.MD