Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

24 vjet metro në Sofje

Foto: Ani Petrova

Metroja e Sofjes shënon 24 vjet nga vënia në shfrytëzim e seksionit të parë prej pesë stacionesh. Treni i parë i metrosë metropolitane u nis më 28 janar 1998, në një rrugë me një gjatësi prej 6.4 km.

Ndërtimi i pesë stacioneve të para filloi në vitin 1979, kur kryetari i atëhershëm i bashkisë Petër Mezhdureçki bëri gërmimin e parë të stacionit “Vardar”. Ndërtimi i pesë stacioneve zgjati 19 vjet, dhe në vitet 1999, 2000 dhe 2003 - tre të tjerë u bashkuan me to. Kështu, vija perëndimore e linjës së parë u ndërtua për 24 vjet. Vijoi ndërtimi i linjës së dytë dhe të tretë, të cilat lidhin lagjet e ndryshme të Sofjes me qendrën e saj.

Në mars të këtij viti pritet të fillojë ndërtimi i seksioneve të reja të linjës së tretë.


Më shumë nga rubrika

Në Sofje nis Festivali Ballkanik i Verës

Për të 11-in vit radhazi, Sofja po pret Festivalin Ballkanik të Verës (The Balkans International Wine Festival,BIWCF). Veprimtaria, e cila bashkon verërat dhe kulturën ballkanike, do të mbahet nga 16 deri më 18 qershor 2022 përpara Pallatit..

botuar më 22-06-16 6.10.PD
Milen Mitev (majtas) dhe Tom McGuire

BNR-ja po vazhdon të jetë media që gëzon besimin më të lartë në Bullgari

Informacioni i siguruar nga Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) po vazhdon të gëzojë besimin më të lartë të shoqërisë në Bullgari. Sipas drejtorit të përgjithshëm të medias, Milen Mitev, radioja kombëtare duhet të luftojë për këtë besim çdo ditë dhe..

botuar më 22-06-14 4.57.MD

Lufta në Ukrainë kërcënon delfinët në Detin e Zi

Numri i delfinëve të ngordhur dhe të hedhur të gjallë në breg po rritet, tha para BNR-së Dimitër Popov nga projekti për ruajtjen e cetaceve në Bullgari pranë Organizatës Joqeveritare “Ballkan të Gjelbër”. E tillë është situata jo vetëm në Bullgari,..

botuar më 22-06-14 9.48.PD