Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lokalet në Sofje po bojkotojnë masat kundër epidemisë

Foto: BGNES

Inspektimet e përbashkëta të 5 institucione ditën e parë (27.01) të vendosjes së orarit të mbrëmjes dhe kapacitetit të kufizuar të punës konstatuan që lokalet refuzojnë masivisht t’i zbatojnë masat. Pavarësisht akteve për shkelje të rendit, me vlerë nga 300 deri në 1000 leva për një individ dhe nga 500 deri në 2000 leva për një person juridik, pronarët e restoranteve synojnë të bojkotojnë urdhrin e ministrit të shëndetësisë. Pavarësisht paralajmërimeve për inspektime masive dhe gjoba, ata thanë se do të vazhdojnë të punojnë si zakonisht.


Më shumë nga rubrika

Rusia nuk cakton afate për suksesin e agresionit në Ukrainë

Qëllimet politike të agresionit rus në Ukrainë nuk ndryshuan. Presidenti Vlladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, tha Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haynes. Në afat të shkurtër, trupat ruse..

botuar më 22-06-30 9.10.PD

Parashikimi i motit për 30 qershorin

Ditën e enjte moti do të jetë kryesisht me diell. Temperaturat do të rriten dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 31 dhe 36 gradë, në Sofje rreth 31 gradë. Në bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat..

botuar më 22-06-29 8.25.MD
Kirill Petkov

Kirill Petkov: “Vendimi për diplomatët rusë nuk është i imi

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë nuk është i imi, komentoi Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov. Ai ndodhet në parlament, ku do të dëgjohet në një seancë të mbyllur bashkë me shefat e Agjencisë Shtetërore të Sigurisë..

botuar më 22-06-29 7.46.MD