Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s përshëndeti shtyrjen e certifikimit të “Rrymës Veriore 2”

Foto: EPA/BGNES

Këshilli i Federatës dhe Duma e Shtetit në Rusi ratifikuan njëzëri marrëveshjet e miqësisë dhe bashkëpunimit me Republikat Popullore të Doneckut dhe Luganskut në Ukrainë. Kështu, të dy dhomat e parlamentit rus mbështetën vendimin e Presidentit Vlladimir Putin për të njohur pavarësinë e republikave të vetëshpallura, transmetoi korrespondenti i BNR-së në Moskë Angell Grigorov. Marrëveshjet midis Moskës dhe Doneckut dhe Luganskut parashikojnë bashkëpunim në politikën e jashtme dhe në mbrojtjen e sovranitetit dhe tërësisë territoriale nëpërmjet ndihmës reciproke, duke përfshirë edhe ushtarake. Këshilli rus i Federatave (Dhoma e Lartë e Parlamentit) dha pajtimin e tij që Presidenti i Rusisë të shfrytëzojë forcat e armatosura të Federatës Ruse jashtë kufijve të saj në lidhje me situatën në Donbas.

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski tha, se Kievi mendon ndërprerjen e marrëdhëniet diplomatike me Rusinë në përgjigje të njohjes së dy rajoneve separatiste të Ukrainës.

“Mirë se keni ardhur në botën e re, ku evropianët së shpejti do të duhet të paguajnë 2000 euro për 1000 metra kub gaz natyror”, shkroi në Twitter ish Presidenti dhe Kryeministër rus Dmitrij Medvedev. Kështu ai e komentoi lajmin se Gjermania do të pezullojë certifikimin e Gazsjellësit “Rryma Veriore 2” për shkak të vendosjes së trupave ruse në rajonet e shkëputura Doneck dhe Lugansk nga Ukraina Lindore.

Londra gjithashtu miratoi një pako sanksionesh kundër bankave dhe personave ruse, aktivet e të cilëve në mbretëri do të ngrihen.

Ministrat e jashtëm të BE-së diskutojnë në Paris për të marrë një vendim politik për sanksione.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshëndeti shtyrjen e certifikimit të “Rrymës Veriore 2”, si dhe disa nga sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga disa prej aleatëve të Paktit, njoftoi korrespondentja jonë Angelina Piskova nga Brukseli.

Ministri rumun i Mbrojtjes Vasile Dënku tha se Rumania është e gatshme të pranojë më shumë se 500000 refugjatë në rast një konflikti në Ukrainë. Ai vuri në dukje se Rumania nuk pret flukse të mëdha refugjatësh nga Ukraina, pasi në vitin 2014 (kur Rusia aneksoi Krimenë) shumica u drejtuan për në Poloni.


Më shumë nga rubrika

Harris Dukas

Ngjarjet me adresë ballkanike

E majta zëvendësoi konservatorët në qeverisjen bashkiake të Athinës dhe Selanikut Bashkimi i opozitës nën formulën “të gjithë kundër konservatorëve” çoi në kthesa të papritura në rezultatet e raundit të dytë të zgjedhjeve lokale në Greqi...

botuar më 23-10-20 2.18.MD
Rumen Radev

Rumen Radev paditi Gjykatën Kushtetuese për Ligjin për Tokat Bujqësore

Presidenti Rumen Radev paditi Gjykatën Kushtetuese për ndryshimet në Ligjin për mbrojtjen e tokave bujqësore, të vendosura me ndryshimet në Ligjin për energji nga burimet e ripërtëritshme, me të cilat ai nuk pajtohet. Ndryshimet heqin pothuajse të..

botuar më 23-10-16 6.11.MD

Bullgari-Kosovë, një miqësi që sa vjen dhe lulëzon më shumë

Ditën e premte më 13 tetor ambasadori i ri i Republikës së Kosovës në Bullgari, Z. Haxhi Bajraktari në një ceremoni solemne, me nderime të larta shtetërore i ka dorëzuar letrat kredenciale tek Presidenti i Republikës së Bullgarisë, Rumen Radev.  “Me..

botuar më 23-10-14 3.30.MD