Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja është mikpritëse e një turneu të një sporti pak të njohur në vendin tonë – padelit

Foto: tennis.bg

Kryeqyteti ynë është mikpritës i një turneu dyditor të padelit më 2 dhe 3 prill. Ky do të jetë turneu i parë i këtij sporti në Bullgari, ku do të marrin pjesë 32 lojtarë bullgarë nga sporte të ndryshme raketash. Vitin e kaluar, Federata Bullgare e Tenisit u bë anëtare e Federatës Botërore të Padelit. Një shenjë e qartë se ky sport do të zhvillohet në Bullgari është procesi i filluar i projektimit të një baze për padel, e menaxhuar nga Federata Bullgare e Tenisit. Këtë vit do të ketë edhe një kurs për trajnerë të këtij sporti, si dhe një Kampionat Kombëtar.

Sporti është krijuar në vitin 1969 në Meksikë dhe po përhapet gradualisht në shumë vende të Evropës, duke përfshirë Spanjën, Italinë, Portugalinë, Francën dhe të tjera.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Përfundoi aventura e çiklizmit e këtij viti "Danubi Ultra"

10 ditë pas fillimit të edicionit të sivjetmë të aventurës “Danubi Ultra”, të gjithë pjesëmarrësit arritën nga Vidini në pikën përfundimtare – Durankullak, përgjatë rrugës 740 km të gjatë. Këtë vit, 160 persona përfunduan rrugën më të gjatë të..

botuar më 22-09-06 4.06.MD
Canko Cankov

Një bullgar do të përpiqet të notojë Ngushticën e Gjibraltarit

Më 6 shtator, Canko Cankov do të nisë sfidën e tij të radhës - ai do të bëhet bullgari i parë që do të marrë pjesë në notimin e Ngushticës së Gjibraltarit midis Spanjës dhe Afrikës, pjesë e zinxhirit të maratonës Ocean Seven. Fillimi është në..

botuar më 22-09-05 4.56.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u eliminua në raundin e dytë të US Open

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov humbi ndeshjen në raundin e dytë të kampionatit të tenisit "US Open" me 6:7(7), 5:7, 3:6 ndaj amerikanit Brandon Nakashima. Me daljen e tij nga turneu final i Grand Slam të vitit, ai regjistroi paraqitjen e tij..

botuar më 22-09-02 12.55.MD