Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prof. Steve Hanke: Bullgarët do të bëhen edhe më të varfër me anëtarësimin në eurozonë

Prof. Steve Hanke
Foto: BGNES-arkiv

Pranimi i Bullgarisë në eurozonë do të rrisë rrezikun e inflacionit më të lartë, tha për bTV ekonomisti me famë botërore Prof. Steve Hanke, i cili aplikoi sistemin e bordit monetar në Bullgari. Prof. Hanke kritikoi gjithashtu mënyrën në të cilën po shqyrtohet tema e futjes së euros, duke thënë se ky është një vendim politik.

"Kjo është qasja e vjetër e qeverisë së Borisovit, e cila u përpoq ta bënte fshehurazi nga shoqëria," tha ekonomisti, duke vënë në dukje se nuk ka asnjë analizë ekonomike të përfitimeve dhe kostove për shoqërinë dhe ekonominë nga futja e euros. Prof. Hanke theksoi se nevojitet një analizë e Bankës Popullore Bullgare dhe Ministrisë së Financave, si dhe një sërë studimesh.


Më shumë nga rubrika

Instituti Bujqësor në Dobruxha ofron një përzgjedhje të pasur farërash bullgare

Dhjetëra farëra të reja për plantacione drithëra, bishtajore dhe luledielli ofrohen nga Instituti Bujqësor Dobruxha në qytetin Gjenerall Toshevo edhe në vitin 2022. Materiali mbjellës është një përzgjedhje bullgare dhe është në përputhje me..

botuar më 22-06-13 4.55.MD
Dimitër Radev

BNB: Varet nga proceset politike nëse do ta futim euron në vitin 2024

Guvernatori i Bankës Popullore Bullgare (BNB) Dimitër Radev paralajmëroi se nga dinamika e proceseve politike në vendin tonë varet nëse Bullgaria do të anëtarësohet në eurozonë në janar të vitit 2024 apo ajo. Është i nevojshëm miratimi i 100..

botuar më 22-06-09 6.01.MD

Buxheti i shtetit vjen në korrik me shumë masa kundër krizës, por mbetet si një “brumë picash pa shije” për punëtorët

“Jemi në sy të stuhisë, turbulencat janë jashtëzakonisht të larta. Nga vendimet politike do të varet nëse dhe si biznesi do të mund ta përballojë këtë krizë”, tha Ministri i Financave Asen Vasilev gjatë forumit ekonomik “Zhurma e parave” më 7..

botuar më 22-06-09 8.38.PD