Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 17 prillin

Do të jetë e ngrohtë dhe pa reshje

Foto: BGNES

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do të mbajë mot me vranësira pasdite. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 27 dhe 32 gradë, për Sofjen 27 gradë.

Në bregdetin e Detit të Zi do të jetë me diell. Temperatura e ajrit do të jetë 22 deri 27 gradë, ajo e ujit të detit 16-17 gradë. Lëvizja e detit do të jetë 1-2 ballë.

Në male do të jetë me diell. Pas mesditës mbi masivët e Bullgarisë Perëndimore vranësirat do të shtohen. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 20 °, në 2000 m deri në 12 °.

Të mërkurën do të jetë më ftohtë, do të ketë reshje më intensive në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore.

Më shumë nga rubrika

Vëllazëria Botërore e Bardhë po përgatitet për vallen panevritmia në Liqenet e Rillës

Vëllazëria Botërore e Bardhë filloi pastrimin në zonën e Shtatë Liqeneve të Rillës, ku që nga fillimi i gushtit është ndërtuar kampi për ndjekësit e mësuesit shpirtëror Petër Dënov, ose Beinsa Duno. Trashëgimia e Mësuesit Petër Dënov..

botuar më 22-08-16 4.16.MD

Nuk ka anije të bllokuara në seksionin bullgaro-rumun të Danubit

Qindra mjete lundruese po presin në pjesën bullgaro-rumune të lumit Danub dhe parashikimet për lumin nuk janë aspak optimiste. Për shkak të mungesës së ujit të mjaftueshëm në tre lumenjtë më të rëndësishëm - Rini, Majni dhe Danubi, situata në..

botuar më 22-08-16 1.15.MD
Dr. Valentin Dimitrov

Gjendja e dy fëmijëve nga autobusi serb i rrëzuar është ende e rëndë

Jeta e dy fëmijëve 11 dhe 12 vjeç, të cilët u plagosën të dielën në aksidentin në autostradën “Trakia”, është jashtë rrezikut, por ata mbeten në terapi intensive. Ekipet mjekësore janë në gatishmëri për ndërhyrje urgjente në rast nevoje. Për..

botuar më 22-08-16 11.30.PD