Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian parashikon inflacionin vjetor në Bullgari 12 për qind

Foto: arkiv

Çmimet e gazit pritet të rriten një herë për shkak të furnizimeve të pezulluara nga Rusia, por ato do të kompensohen nga furnizimet alternative. Kështu shkruhet në pjesën për Bullgarinë në parashikimin ekonomik pranveror të Komisionit Evropian. Çmimet e energjisë pritet të fillojnë të bien pas verës. Inflacioni i parashikuar për vitin 2022 është 11.9 për qind, ndërsa për vitin 2023 është 5 për qind. Rritja e PBB-së së vendit në vitin 2022 është i ulur në 2.1 për qind. Për vitin 2023 parashikohet një rritje prej 3.1 për qind. Për shkak të çmimeve të larta të energjisë, kompanitë do të përpiqen të zbusin ndikimin duke kufizuar rritjen e pagave, duke ngrirë hapjen e vendeve të reja të punës dhe investimet. Por trendi do ta mbajë papunësinë nën 5 për qind.


Më shumë nga rubrika

Për shkak të rritjes së çmimeve, bullgarët kursejnë në çdo gjë, vetëm 11% janë optimistë

78% e bullgarëve kanë frikë se si do t'i përballojnë shpenzimet e veta në vitin 2023, sipas një sondazhi kombëtar mbi qëndrimet ekonomike nga agjencia Trend. 77% kufizojnë blerjet e mallrave shtëpiake për shkak të çmimeve të larta. 73% kufizojnë..

botuar më 22-10-12 10.44.PD

Për të 18-in muaj radhazi, Bullgaria ka shënuar rritje në industri

Gjatë një viti e gjysmë të fundit, prodhimi industrial në Bullgari po vazhdon të rritet në baza mujore dhe vjetore. Për muajin gusht, rritja ishte 0.7% krahasuar me korrikun dhe 16.5% krahasuar me një vit më parë, raportoi Instituti Kombëtar i..

botuar më 22-10-10 4.40.MD

Së shpejti të gjitha makinat në Evropë do të kenë pjesë të prodhuara në Bullgari

Deri më tani, Bullgaria ishte krenare që 9 nga 10 makina në Evropë kanë pjesë të prodhuara në vendin tonë. Së shpejti do të ketë elementë bullgarë në çdo makinë evropiane, sepse kemi konfirmim nga një investitor i ri i cili është një prodhues global..

botuar më 22-10-05 11.43.PD