Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të ardhurat mesatare të bullgarëve u rritën deri në 2006 leva (1025 euro)

Foto: Ani Petrova

Të ardhurat mesatare për anëtar të familjes në tremujorin e parë të vitit 2022 ishin 2006 leva (1025 euro)dhe u rritën me 9.6 për qind krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Shpenzimet mesatare totale për anëtar të familjes në tremujorin e parë të vitit 2022 ishin 1821 leva (931 euro) dhe u rritën me 13.3 për qind krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2021.

Në strukturën e të ardhurave totale me kuotën më të madhe janë të ardhurat nga paga (56.9 për qind), të ndjekura nga të ardhurat nga pensionet (30.9 për qind) dhe nga vetëpunësimi (4.9 për qind).

Në strukturën e totalit të shpenzimeve kuotën më të madhe zënë shpenzimet për ushqime dhe pije joalkoolike (29.5 për qind), shpenzimet për banim (18.8 për qind), taksat dhe sigurimet shoqërore (13.6 për qind) dhe transport e komunikacione (12.1 për qind).


Më shumë nga rubrika

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

botuar më 22-08-07 10.05.PD

Sozopoll është skena e Festivalit të Teatrit të Kukullave dhe Shesheve

Deri më 10 gusht, në qytetin e Sozopolit pranë Detit të Zi po mbahet edicioni i katërt i Festivalit Ndërkombëtar për Teatrin e Kukullave dhe Shesheve "Arlekino dhe Marioneta". Krahas pjesëmarrësve bullgarë ka edhe grupe teatrore nga Spanja, Portugalia..

botuar më 22-08-06 6.05.PD
Rodopet (Kanioni i ujëvarave, Smoljan)

Parashikimi i motit për 6 gushtin 2022

Ditën e shtune më 6 gusht do të jetë me diell. Rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira në zonat lindore dhe malore dhe në vende të izoluara do të bien reshje shiu afatshkurtër. Do të fryjë erë e dobët, në zonat lindore mesatare..

botuar më 22-08-05 8.25.MD