Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij mbërrijnë në Sofje

Vëllezërit e Shenjtë Kirill dhe Metodij
Foto: arkiv

Lipsanet e vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij po mbërrijnë në Sofje për adhurim kombëtar, njoftoi Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare. Reliktet do të ekspozohen në Kishën “Shën e Diela” nga data 23 deri më 25 maj. Lipsanet do të sillen në Bullgari nga Shkëlqesia e Tij Arkimandrit Vartolomej, igumen i Manastirit Esfigmen të Malit të Shenjtë. Ky relikt i shenjtë mbahet në Manastirin Esfigmen në Kareja, kryeqyteti i republikës së murgjve, njoftoi Sinodi i Shenjtë.Më shumë nga rubrika

Dita e Pavarësisë dhe е Bashkimit – dy aktet me të cilat shteti ynë riktheu vendin e tij në hartën evropiane

Dita, në të cilën Bullgaria shpalli Pavarësinë, më 22 shtator, me manifestin e Princit bullgar Ferdinand, u dha fund lidhjeve vasale me Perandorinë Osmane. Principata e Bullgarisë u bë një mbretëri e pavarur, e kryesuar nga Mbreti Ferdinand..

botuar më 22-09-22 7.05.PD
Patriku Neofit dhe Simeon II

Mbreti Simeon II është ndër personat e kurorëzuar më jetëgjatë në Evropë

Pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, Mbreti bullgar Simeon II është monarku i tretë më i moshuar në Evropë. Ai mbushi 85 vjeç më 16 korrik. Ndryshe nga mbretërit e Serbisë, Rumanisë dhe Greqisë, të cilët abdikuan pas Luftës së Dytë Botërore,..

botuar më 22-09-18 10.05.PD

Të krishterët nderojnë dëshmorеt e shenjta Sofia, Vjara, Nadezhda dhe Ljubov

Çdo vit më 17 shtator Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e dëshmoreve të Shenjta Sofia, Vjara (Besa), Nadezhda (Shpresa) dhe Ljubov (Dashuria), si dhe virtytet e krishtera emrat e të cilëve mbajnë. Sofia (mençuria) dhe tre vajzat e saj e..

botuar më 22-09-17 2.45.MD