Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Foto: arkiv

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 170, në Bllagoevgrad - 28 dhe në Burgas - 23.

Në spitale trajtohen 572 pacientë, prej tyre 50 janë në terapi intensive.  77 për qind e të sapoardhurve 53veta nuk janë të vaksinuar. 6 persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. Të gjithë ata nuk kishin vaksina kundër koronavirusit.

Rastet aktive janë 99213.

Të martën u dhanë 781 doza vaksina kundër koronavirusit. 2 058 090 persona kanë përfunduar imunizimin. 753 956 gjithashtu kanë një dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Ivan Hinovski

Një ekspert në fushën e energjetikës: Biznesi duhet të kërkojë vetë gaz

Qeveria duhet të negociojë me Gazprom për të minimizuar sanksionet në rast të një procedure arbitrazhi të mundshëm kundër Bullgarisë. Kështu mendon eksperti energjetik dhe kryetar i Forumit Bullgar të Energjisë dhe Minierave, Ivan Hinovski. Në një..

botuar më 22-08-11 3.05.MD

Bullgaria u kthye në zonën më të ulët të sëmundshmërisë së Covid

Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare, shkalla dyjavore e incidencës së Covid është në rënie. E gjithë harta е treguesve të pandemisë është kthyer në zonën e gjelbër. Incidenca dy-javore ra nën 300 pacientë..

botuar më 22-08-11 1.48.MD

Drithërat e Ukrainës nuk do të shiten si drithëra bullgare

Nuk ka rrezik që drithi ukrainas të shitet si bullgar, sepse duhet të ketë një certifikatë prejardhjeje, tha për BNR Ministri i Bujqësisë Javor Geçev. Ai është kundër ndërhyrjes së shtetit në blerjen e prodhimit bujqësor, sepse çmimet janë..

botuar më 22-08-11 12.12.MD