Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Foto: arkiv

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 170, në Bllagoevgrad - 28 dhe në Burgas - 23.

Në spitale trajtohen 572 pacientë, prej tyre 50 janë në terapi intensive.  77 për qind e të sapoardhurve 53veta nuk janë të vaksinuar. 6 persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. Të gjithë ata nuk kishin vaksina kundër koronavirusit.

Rastet aktive janë 99213.

Të martën u dhanë 781 doza vaksina kundër koronavirusit. 2 058 090 persona kanë përfunduar imunizimin. 753 956 gjithashtu kanë një dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev: Lidhja e gazit me Greqinë do të ndihmojë në diversifikimin real të Evropës Qendrore dhe Lindore

Lidhja ndërsistematike e gazit me Greqinë nuk është vetëm një projekt infrastrukturor, por ka një rëndësi të madhe për arritjen e një diversifikimi real për Bullgarinë dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, theksoi Presidenti Rumen Radev në një..

botuar më 22-08-12 4.12.MD

Gazi natyror shtrenjtohet me 60 për qind

Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit konfirmoi çmimin e gazit natyror për muajin gusht në masën e rritjes së kërkuar nga “Bullgargaz”. Kështu, për 1 megavat orë do të paguhen 298 leva (152 euro), që paraqet një rritje prej 60 për qind në..

botuar më 22-08-12 3.22.MD
Ivan Demerxhiev

Ministri i Brendshëm pret më shumë të pandehur për autostradën “Hemus”

Ministri i Brendshëm në detyrë Ivan Demerxhiev tha për BNR se do të ketë rezultate të hetimit për abuzimet rreth ndërtimit të Autostradës “Hemus”. Sipas tij, rasti në të cilin deri më tani ka vetëm një të akuzuar, kërkon veprime më të mëdha,..

botuar më 22-08-12 2.43.MD