Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Foto: arkiv

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 170, në Bllagoevgrad - 28 dhe në Burgas - 23.

Në spitale trajtohen 572 pacientë, prej tyre 50 janë në terapi intensive.  77 për qind e të sapoardhurve 53veta nuk janë të vaksinuar. 6 persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. Të gjithë ata nuk kishin vaksina kundër koronavirusit.

Rastet aktive janë 99213.

Të martën u dhanë 781 doza vaksina kundër koronavirusit. 2 058 090 persona kanë përfunduar imunizimin. 753 956 gjithashtu kanë një dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Çmimi i parashikuar i gazit për muajin tetor është 137.69 euro për MWh

“Bulgargaz” parashikon një çmim të gazit natyror për tetorin 2022 prej 269,29 levash për megavat orë /137,69 euro për MWh/ pa taksa dhe tarifa. Çmimi u formua me pritshmërinë që interkonektori i gazit Greqi-Bullgari të vihet në funksionim tregtar..

botuar më 22-08-11 5.11.MD
Atanas Pekanov

Deri në fund të vitit presim pagesën e parë sipas Planit të Rimëkëmbjes

Për shkak të një projekti problematik në Ministrinë e Punëve të Brendshme me një prokurim publik të shpallur, për të cilin nuk është gjetur kandidat kontraktor, mund të vonohet pagesa e parë në kuadër të Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë,..

botuar më 22-08-11 4.39.MD

Pas BE-së dhe NATO-së, integrimi në OECD është synimi kryesor i Bullgarisë

Qeveria miratoi dekretin për organizimin dhe koordinimin e negociatave të Bullgarisë për anëtarësim në Organizatën për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik - OECD. Anëtarësimi në OECD është përpjekja më serioze integruese e vendit pas anëtarësimit..

botuar më 22-08-11 3.18.MD