Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Instituti i Menaxhimit i Bazelit do të na ndihmojë ta luftojmë korrupsionin

Foto: baselgovernance.org

Për shkak të mosfunksionimit të Prokurorisë, qeveria nënshkroi sot një memorandum bashkëpunimi me Institutin e Bazelit për Qeverisje të Mirë. Organizata e autoritetshme zvicerane është e pavarur dhe e specializuar në luftën kundër korrupsionit dhe krimeve financiare të lidhura me to. Qeveria do të përdorë ekspertizën e organizatës në përzgjedhjen e nëpunësve nga organet e zbatimit të ligjit, do të përdoren konsultime për hetime më efektive të pasurive të marra në mënyrë të paligjshme dhe do të shqyrtohen pengesat kryesore për të luftuar korrupsionin në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Marin Rajkov

Bullgaria nuk dëshiron përshkallëzimin e marrëdhënieve me Rusinë

Mbyllja e Ambasadës ruse në Sofje do të jetë gabim i Moskës dhe nuk ka asnjë arsye të vërtetë për këtë, tha për BNR diplomati Marin Rjikov, ish-Kryeministër në detyrë dhe Ministër i Jashtëm i Bullgarisë. Ai mendon se mund të ketë pasoja për..

botuar më 22-07-04 2.06.MD

Presidenti Rumen Radev uroi Presidentin Joe Biden për 4 korrikun

Me rastin e Festës Kombëtare të SHBA-së – Ditës së Pavarësisë, Presidenti Rumen Radev i dërgoi një adresë urimi Presidentit amerikan Joe Biden. “Si aleatë strategjikë, dy vendet tona po bashkëpunojnë për të adresuar sfidat rajonale dhe globale”,..

botuar më 22-07-04 10.12.PD

Për të dytën ditë radhazi në vend nuk është e regjistruar asnjë vdekje me Covid

183 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit, ose 131 më pak se një ditë më parë. Mbi 67.2 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 13.5 për qind e 1353 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 18.88..

botuar më 22-07-04 9.19.PD