Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska: Qëndrimi i Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut nuk ka ndryshuar

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska
Foto: BGNES

"Qëndrimi i Bullgarisë nuk ka ndryshuar - zbatimi i Marrëveshjes së Miqësisë. Na duhen veprime konkrete. Humbëm 5 muaj në biseda, në intervista. Ne presim që të fillojë zbatimi i marrëveshjes," bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme e Bullgarisë, Teodora Gençovska. Ajo tha, cituar nga BTA, se është e gatshme t'ia konfirmojë këtë komisionerit evropian për zgjerim, Olivér Várhelyi, i cili së shpejti do ta vizitojë vendin tonë.

Më herët, Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, tha në një intervistë se “topi” për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE është në duart e Bullgarisë.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Stamboll Rusia dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje për drithërat Në orët e pasdites së 22 korrikut në Stamboll, Rusia dhe Ukraina pritet të nënshkruajnë marrëveshjen e propozuar nga OKB-ja për lirimin e eksportit të grurit nga portet..

botuar më 22-07-22 12.09.MD
Foto: Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Sarajevë

Ambasadori Valeri Jotov: Tregtia midis Bullgarisë dhe Bosnjë-Hercegovinës u rrit me 27%

Bullgaria është vendi i parë që njohu Bosnjën dhe Hercegovinën e pavarur dhe sovrane në fillim të vitit 1992. Marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve u vendosën në janar 1996 dhe dy muaj më vonë u hap Ambasada e Republikës së Bullgarisë në..

botuar më 22-07-19 2.15.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Nuk pushojnë protestat në Maqedoninë e Veriut Gjatë javës nuk pushuan protestat në Maqedoninë e Veriut kundër propozimit francez për fillimin e bisedimeve për aderimin e vendit me BE-në. Kulmi i protestave të kryesuara nga partitë..

botuar më 22-07-15 3.27.MD