Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Planetarium digjital me softuer amerikano-rus në Varna

Observatori Kombëtar Astronomik “Nikollaj Kopernik” në Varnë
Foto: visit.varna.bg

Një planetarium i ri digjital me softuer amerikano-rus u demonstrua në Observatorin Kombëtar Astronomik “Nikollaj Kopernik” në Varna përpara gazetarëve dhe nxënësve të klasës së parë, njoftoi BNR Varna. Turistët dhe nxënësit do të kenë mundësinë të shikojnë mbi 30 filma edukativë për planetët, galaktikat, meteorët, vrimat e zeza.

Parashikohen titra në bullgarisht, anglisht, rusisht dhe frëngjisht. Ky është i vetmi planetarium digjital 4K në vend me aftësi të tilla.


Më shumë nga rubrika

Eurodeputetët bullgarë dolën me një deklaratë të përbashkët për Shengenin

Lidhur me debatet në Parlamentin Evropian për anëtarësimin e Rumanisë dhe Bullgarisë në zonën Shengen, eurodeputetët bullgarë nga të gjitha grupet dolën me një deklaratë të përbashkët. “Medndojmë se bllokada e vazhdueshme e paprecedentë 11-vjeçare..

botuar më 22-10-05 12.18.MD
Gëllëb Donev

Kryeministri në detyrë e sheh koalicionin qeveritar si të pashmangshëm

Zgjedhjet ishin të qeta dhe transparente, nuk u konstatuan shkelje thelbësore. Qytetarët e shprehën lirisht votën e tyre, deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev në fillim të mbledhjes së qeverisë. “Zgjedhësit që morën pjesë në zgjedhje..

botuar më 22-10-05 11.00.PD
Uzina

Arsye teknike apo gabim njerëzor janë versionet për shpërthimin në uzinën “Arsenall”

U gjetën kufomat e dy grave të zhdukura pas incidentit në fabrikën e armëve “Arsenall” në Kazanllëk. Zyrtarisht, tani janë tri viktima - një burrë 55-vjeçar dhe dy gra, 53 dhe 43 vjeç. Burri ka 8 vjet stazh, një grua ka 9, dhe tjetra - 15 vjet stazh..

botuar më 22-10-05 10.32.PD