Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku

Aleksandër Nikollov
Foto: BGNES

Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov pranoi se ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku. Para Komisionit Parlamentar të Energjetikës, ai tha se do të merret një vendim përfundimtar i rregullatorit, si dhe mënyra për të mbështetur ekonomitë familjare.

“Kur çmimi i gazit natyror është rritur disa herë, sado e rëndë të tingëllojë, nuk është e papritur një rritje prej disa dhjetëra për qind të çmimit të ngrohjes”, tha ai.


Më shumë nga rubrika

Kapacitetet e shumta të rinovueshme paraqesin rrezik për bilancin energjetik të Bullgarisë

Bullgaria mund të ketë probleme me furnizimin me energji elektrike nëse instalohen shumë kapacitete të rinovueshme dhe nuk krijohen mundësi për të balancuar sistemin energjetik. Ekspertët paralajmëruan për këtë në një konferencë për zhvillimin e..

botuar më 22-10-06 5.24.MD

U gjetën 80 kg marihuanë në një kamion që transportonte mish

Në një kamion frigoriferik janë gjetur 80 kg marihuanë e cilësisë së lartë, njoftoi prokuroria e Përnikut. Vlera e përafërt e gjetjes është rreth 800 000 leva / 400 000 euro. Zyrtarisht, ka transportuar 22 tonë mish derri dhe mes mishit ka pasur..

botuar më 22-10-06 4.45.MD

Protesta në Pazarxhik kundër ekstradimit të një bullgari në Gjermani

Gjykata e Apelit në Plovdiv urdhëroi ekstradimin e 23-vjeçarit Ivan Tilev nga Pazarxhiku, i akuzuar nga Prokuroria Gjermane për mashtrim financiar me vlerë prej 800 mijë euro. Të afërmit dhe miqtë e të riut organizuan një protestë para godinës së..

botuar më 22-10-06 3.09.MD