Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

7 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

Foto: Pixabay

262 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, ose 13 më pak se një ditë më parë. Më se 66.4 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër covid-19. 4.6 për qind nga 5655 testet e kryer janë pozitive, tregon portali coronavirus.bg.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv u ul me 3009 në 85 928. Në spitale u shtruan 48 pacientë të infektuar. 34 nga të sapo shtruarit ose 70.83 për qind nuk ​​ishin të vaksinuar. Numri i qëndrimeve në spital ra në 561. Në terapisë intensive janë 50 të infektuar.

Në 24 orët e fundit ndërruan jetë 7 pacientë me Covid të konfirmuar. 4 nga të vdekurit nuk kishin vaksina.

Të enjten u dhanë 767 vaksina. Me to, numri i përgjithshëm i dozave arriti në 4 394 404.


Më shumë nga rubrika

24 për qind e mostrave rezultuan pozitive për Covid-19

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë 1496. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 24 për qind e 6228 testeve të kryera rezultuan pozitive. Në spitale u shtruan 1066 të infektuar, nga të cilët 56 janë në repartet e..

botuar më 22-08-05 10.02.PD

Parashikimi i motit për 5 gushtin 2022

Ditën e premte do të mbajë mot me diell në vend. Moti do të jetë i nxehtë me temperatura maksimale nga 31 deri në 36°, në Sofje - rreth 31° gradë. Në Detin e Zi do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira të lehta dhe me erë..

botuar më 22-08-04 8.15.MD

Tre të katërtat e bullgarëve nën moshën 65 vjeç pa punësim të përhershëm janë në prag të varfërisë

Sipas të dhënave më të fundit të Eurostat për vitin 2020, të publikuara sot, 80për qind e bullgarëve në moshë pune deri në 65 vjeç që jetojnë në familje me aktivitet të ulët ekonomik janë në rrezik të varfërisë. Sipas këtij treguesi, vendi ynë..

botuar më 22-08-04 7.31.MD