Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Personat e sapo infektuar me Covid janë gati dy herë më shumë sesa të shëruarit

Foto: arkiv

96 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 4 raste më shumë se një ditë më parë. Më pak se 60 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. 3.18 për qind e 3021 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv u rrit me 36 në 83 681. Në spitale u shtruan 13 pacientë të infektuar. 5 nga të sapo shtruarit ose mbi 38.46 për qind nuk ​​janë të vaksinuar. Numri i qëndrimeve në spital ra në 511. Prej tyre 43 persona janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit vdiqën 3 pacientë me Covid të konfirmuar. Të gjithë të vdekurit nuk kishin vaksina. U shëruan 57 veta. Të dielën u bënë vetëm 12 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Interkonektori me Greqinë u shpall prioritet numër 1

I gjithë shteti është aktualisht i mobilizuar për të përfunduar lidhjen e gazit me Greqinë. Këtë e njoftoi Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Transportit në detyrë, Hristo Aleksiev, i cili së bashku me Ministrin e përkohshëm të Zhvillimit Rajonal..

botuar më 22-08-10 5.59.MD
Deljan Dobrev

Ish Ministri i Energjetikës i GERB njoftoi se i gjithë gazi që furnizohet në Bullgari është rus i blerë me ndërmjetës

Tatimpaguesit dhe shteti u dëmtuan nga ish qeveria e Kirill Petkovit me 200 milionë euro për shkak të kompanive ndërmjetëse përmes të cilave blihet gazi rus. Këtë e deklaroi ish Ministri i Energjisë nga qeveria e GERB-it, Deljan Dobrev në Varna. “I..

botuar më 22-08-10 5.47.MD
Llazar Llazarov

Paga minimale të rritet me 30 euro propozoi ministri social

Qeveria teknike propozon që paga minimale nga viti 2023 të rritet nga 710 leva (363 euro) në 770 leva (393 euro). Këtë e tha Zëvendëskryeministri në detyrë dhe Ministër Social Llazar Llazarov. Sipas tij kjo përputhet me parimin që paga..

botuar më 22-08-10 3.11.MD