Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 24 majin

24 maji do të jetë i ngrohtë, me diell me shi të shkurtër

Foto: Ani Petrova

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 14 gradë, në kryeqytet 12 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi në lindje do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave me reshje lokale të shkurtra. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 24° dhe 29°, ndërsa në Sofje 27°.

Në bregun e Detit të Zi do të mbahet mot me diell me vranësira të përkohshme, por pa reshje. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë nga 17 deri në 21°, ndërsa të ujit detar 16-18 °. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Në male do të jetë me diell, por në shumë vende do të ketë reshje shiu për një kohë të shkurtër. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 17 °, në 2000 m deri në 9 °.

Të mërkurën temperaturat minimale do të rriten me 2-3 gradë.


Më shumë nga rubrika

Gazi pritet të mos bëhet më i shtrenjtë, por edhe më i lirë

Nëse nuk ndodh diçka e jashtëzakonshme në shkallë ndërkombëtare dhe me luftën në Ukrainë dhe situata vazhdon, çmimet e gazit natyror për nëntor dhe dhjetor nuk do të rriten. Këtë e tha kryetari i Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujërave Ivan..

botuar më 22-10-06 11.52.PD
Cvetozar Tomov

Ata që votuan “nuk mbështes askënd” u dyfishuan në zgjedhjet e fundit

Njerëzit gjithnjë e më shumë po zgjedhin opsionin “Nuk mbështes askënd”, komentoi për televizionin “Nowa News” zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Cvetozar Tomov. Në zgjedhjet e mëparshme me të votuan rreth 35 mijë persona, rritja e kësaj vote..

botuar më 22-10-06 11.42.PD

Presidenti bëri thirrje për një parlament funksional dhe një qeveri të qëndrueshme

Evropa e bashkuar nuk duhet të jetë indiferente ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë. Përshkallëzimi i tij është rreziku më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore, tha presidenti Rumen Radev në Maltë, pas takimit të liderëve të grupit “ Arajolush ”...

botuar më 22-10-06 10.09.PD