Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 24 majin

24 maji do të jetë i ngrohtë, me diell me shi të shkurtër

Foto: Ani Petrova

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 14 gradë, në kryeqytet 12 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi në lindje do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave me reshje lokale të shkurtra. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 24° dhe 29°, ndërsa në Sofje 27°.

Në bregun e Detit të Zi do të mbahet mot me diell me vranësira të përkohshme, por pa reshje. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë nga 17 deri në 21°, ndërsa të ujit detar 16-18 °. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Në male do të jetë me diell, por në shumë vende do të ketë reshje shiu për një kohë të shkurtër. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 17 °, në 2000 m deri në 9 °.

Të mërkurën temperaturat minimale do të rriten me 2-3 gradë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 dhjetorin 2022

Të enjten do të bjerë borë në vargmalin Predballkan dhe në fushat e larta perëndimore. Në Rrafshinën e Danubit dhe Lludogorie do të bjerë shi dhe borë, dhe acari është i mundur. Në Bullgarinë Jugore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të..

botuar më 22-11-30 8.30.MD

Rumen Radev foli me Mark Rutte për hyrjen tonë në Shengen

Lënia e Bullgarisë jashtë Shengenit nuk është në interes të Bashkimit Evropian dhe nuk kontribuon në përpjekjet e përbashkëta për të përballuar sfidat e sigurisë dhe krizën e rëndë ekonomike në Evropë. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një bisedë..

botuar më 22-11-30 7.44.MD

Komisioni Parlamentar i Energjisë votoi për ndalimin e eksportit të produkteve ruse të naftës

Të ndalohet eksporti nga vendi ynë i produkteve të naftës me origjinë nga Rusia - kështu votuan në lexim të parë deputetët në Komisionin Parlamentar të Energjisë për propozimin e DPS. Sipas projektligjit, importuesit e produkteve të ngjashme, si..

botuar më 22-11-30 7.22.MD