Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE dhe SHBA dënuan pezullimin e gazit nga Rusia për Bullgarinë

Foto: BGNES

Në një deklaratë të përbashkët, Komisioni Evropian dhe Shtetet e Bashkuara e cilësuan pezullimin e furnizimit me gaz nga Rusia në Bullgari dhe Poloni si “të paarsyeshme dhe të papranueshme”. Ata e dënojnë këtë veprim dhe e cilësojnë si “shantazh energjie”. Të dy palët riafirmuan angazhimin e tyre për forcimin e sigurisë energjetike në Evropë përmes një grupi të përbashkët pune për sigurinë energjetike të ngritur nga presidenti i SHBA-së Joe Biden dhe Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen në fund të marsit. Në deklaratë theksohet se ky grup do të vazhdojë të punojë për diversifikimin e furnizimeve me karburant blu në Evropë. Informacioni i përket korrespondentes së Radios Kombëtare Bullgare në Bruksel, Angelina Piskova.


Më shumë nga rubrika

Përqindje më e vogël e infeksioneve të reja Covid-19, por rriten rastet e vdekjes

Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit, gjatë 24 orëve të fundit janë konstatuar 1087 raste me koronavirus nga 6205 testime të kryera. 17.5% e mostrave rezultuan pozitive. 67% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. Më së shumti..

botuar më 22-08-19 10.28.PD

Ukraina ka frikë nga një sulm terrorist në centralin bërthamor “Zaporozhie”

Inteligjenca ushtarake ukrainase paralajmëroi për një operacion të mundshëm rus në centralin atomik “Zaporozhie”, pasi punëtorët në termocentralin bërthamor të kapur nga Rusia u urdhëruan të qëndrojnë në shtëpi sot, raportoi DPA. “Ne kemi frikë se..

botuar më 22-08-19 10.03.PD

Parashikimi i motit për 19 gushtin

Gjatë natës moti do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Nesër do të mbajë mot me diell në vend. Pas mesditës, mbi Bullgarinë Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por nuk do të ketë reshje. Do të fryjë erë e lehtë deri..

botuar më 22-08-18 6.10.MD